Петренко Віктор Павлович

/Files/images/Рисунок3.jpg

В.П.Петренко є важливою постаттю в історії Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка. Він став другим випускником цього ВУЗУ, який отримав звання доктора фізико-математичних наук. В.П.Петренко - талановитий аналітик і невтомний пошуковець у галузі математичного аналізу, присвятив все своє наукове життя теорії меромофних функцій. Працюючи серед учнівської та студентської молоді м. Кіровограда та Кіровоградської області , варто розповісти про життя та діяльність видатного математика Віктора Павловича Петренка, як приклад відданості науці та своєму народові.

Життєвий шлях В.П.Петренка
Сім'я і дитинство В.П.Петренка

/Files/images/Рисунок2.jpgХата, в якій народився В.Петренко. Помічна, вул. Горького, 12

Віктор Павлович народився 20 червня 1936 року в м. Помічна Кіровоградської області. Сім'я його проживала по вулиці Горького , 12. Батько, Петренко Павло Дмитрович (23.12.1908 – 4.09.1983 р.), працював майстром деревообробного цеху у вагонному депо. Був гарним столяром. Матір, Петренко Надію Іванівну (10.10.1911 – 5.04.1981 р.), вважали надзвичайно красивою жінкою. Все своє життя вона була домогосподаркою, оскільки Павло Дмитрович, побоюючись зради, не дозволяв їй іти на роботу. Щоб покращити матеріальний статок сім`ї Надія Іванівна шила валянки і продавала їх на базарі. Віктор Павлович дуже любив свою матір. Він написав книжку-спогад про неї “О Петренко Надежде”.

Школа

1 вересня 1944 року В. Петренко розпочав своє навчання у школі. Вчитись йому дуже подобалося, “нелюбимих” предметів у нього не було. Але найбільш подобались точні науки: математика, фізика, хімія. Дуже любив читати книги і весь вільний час проводив за ними. У 4 класі (1948 рік) був прийнятий у піонери. Здобувши початкову освіту у 1951 році, продовжував здобувати середню освіту. З 8 класу працював редактором класної газети. Атестат зрілості Віктор Петрович отримав 26 червня 1954 року. Він був відмінником. Після закінчення школи Віктор виявив бажання навчатися у Кіровоградському державному педагогічному інституті ім. О. С. Пушкіна (нині Кіровоградський державний педагогічний університет ім. В. Винниченка).

Студентські роки

/Files/images/Рисунок5.jpg/Files/images/Рисунок4.jpg


В інституті В. П. Петренко навчався сумлінно мав здібності та вирізнявся неабияким працелюбством. До навчання відносився з відповідальністю. Був відмінником не лише з математики, а й з фізики та інших дисциплін. Разом з ним на курсі навчалися Волков Юрій Іванович (нині завідувач кафедри математики Кіровоградського державного педагогічного університету ім. В. Винниченка, доктор фізико-математичних наук, професор), Селіверстов Анатолій Миколайович (довгий час викладав вищу математику, математичний аналіз в цьому ж ВУЗІ). Кожну сесію, починаючи з другого й аж до п'ятого курсу, В. Петренко складав на відмінно, отримував підвищену на 25% стипендію. Починаючи з другого курсу Віктор Петренко включився в роботу наукового гуртка з математики, який на той час працював в інституті. Віктор Петренко зацікавився теорією функцій комплексної змінної. Його перша наукова робота мала назву “Коформні відображення многокутника на круг”. Інститут В. П. Петренко закінчив з відзнакою. Диплом отримав 04.07.1959 року. /Files/images/Рисунок6.png/Files/images/Рисунок8.jpg/Files/images/Рисунок7.png

Наукова діяльність

Після закінчення інституту В. Петренко одержав направлення до льотного училища реактивної авіації, яке знаходилось в м. Кіровоград. Через деякий час училище було переведено в м. Чугуїв Харківської області. Отож Віктор Петренко переїхав до Чугуєва як викладач. Пізніше Петренко вступив до аспірантури Харківського державного університету. У 1964-1967 роках працював асистентом кафедри теорії функції. Після закінчення аспірантури у 1964 році захистив кандидатську дисертацію. У 1965 році ВАК затвердив Петренка В. П. в ученому ступені кандидата фізико-математичних наук. 1967 рік – доцент кафедри теорії і в 1971 році присвоєний вчений ступінь доктора фізико-математичних наук. 1972 рік – професор кафедри теорії функцій. В університеті В. П. Петренко вів велику наукову роботу. Багато його учнів захистили кандидатські дисертації. Зі спогадів Олександра Малишка стало відомо, що В. П. Петренко отримував листи з різних країн світу від своїх колег, товаришів, які захоплювалися його працями.

/Files/images/Рисунок11.jpg

З 1974 по 1983 роки Віктор Павлович був завідуючим кафедри математичного аналізу. Він є автором понад 500 наукових праць, серед них такі як: “Ріст мероморфних функцій” (1978р.), “Целые кривые” та інші. Праці В. П. Петренка є значним внеском в теорію аналітичних функцій і визнані не лише у нас, а й за кордоном.

/Files/images/Рисунок12.jpg

30 квітня 1983 року обривається життя Віктора Павловича Петренка… Діагноз лікарів – онкологічне захворювання. Вшанувати пам'ять Віктора Павловича і провести його в останню путь приїхали з Харкова біля 18 колег по роботі та студенти. Його поховано на Федорівському кладовищі біля матері та батька.

Кiлькiсть переглядiв: 399