/Files/images/b1.jpg

Профілактика педикульозу в освітніх закладах: захист дітей від паразитів

Педикульоз – це захворювання, при якому волосяні ділянки людського тіла вражають дрібні комахи-паразити – воші (ектопаразити).

Воші бувають трьох видів: головні, платтяні та лобкові.
Така класифікація безпосередньо пов’язана з середовищем їхнього проживання. Головна і лобкова – це різновиди вошей, які мешкають на тілі людини, а платтяна воша зазвичай ховається на одязі.
Найбільш поширеним різновидом вважається головна воша. Головні воші живуть тільки на волоссі людини і не передаються твариною, тому що тварини не можуть бути їх носіями.

Зараження
Помилково вважати, що педикульоз – це хвороба людей, які проживають в антисанітарних умовах. Хоча антисанітарія дійсно є однієюз причин педикульозу, але, на жаль, ця проблема стосується і соціально благополучних сімей.

Воша не здатна активно пересуватися і, всупереч поширеному міфу, не вміє стрибати та літати, а повзає. Зараження здорової людини відбувається при безпосередньому контакті шляхом дотику зараженої голови до голови іншої людини або через заражені предмети, такі як гребінці, рушники, головні убори, постільна білизна тощо.

Основні місця
Найчастіше педикульоз зустрічається у дітей, які відвідують організовані дитячі колективи (садочки, школи, табори відпочинку та оздоровлення, інтернатні заклади тощо).
Дорослі люди ризикують заразитися на педикульозпід час відвідувань громадських лазень, саун, басейнів, готелів, перукарень та інших місць, де можна контактувати із зараженими предметами.

Симптоми
Основні прояви педикульозу: свербіж шкіри в місцях укусів (найбільш інтенсивний в ділянці скронь, потилиці та за вухами), дрібні сірувато-блакитні плями на шкірі та наявність гнид на волоссі (гниди часто плутають з лупою, але, на відміну від лупи, вони важко знімаються з волосся і при роздавлюванні між нігтями створюють типове клацання).

Лікування
Позбутися комах-паразитів лише за допомогою миття голови і прання білизни неможливо. Педикульоз потребує обов’язкового лікування в поєднанні з протиепідемічними заходами в сім’ї та колективі хворого.

На сьогодні аптечна мережа пропонує широкий вибір протипедикульозних препаратів, але слід пам’ятати, що дезінсекційний засіб від вошей буде неефективним, якщо не дотримуватися інструкції щодо його використання. Після використання протипедикульозного засобу гниди в переважній кількості або цілком усі стають нежиттєздатними. Відрізнити на око живих гнид від нежиттєздатних неможливо, тому необхідно провести механічне їх видалення шляхом вичісування. Для полегшення вичісування гнид волосся змочують розведеним 5-10% столовим оцтом, вкривають волосся поліетиленовою хустиною та рушником, витримують 30 хвилин, полощуть у проточній воді, після чого вичісують загиблих вошей та їх яйця густим гребінцем.

Профілактика
Жодні препарати не захищають від повторного зараження, тому після лікування слід виконувати профілактичні заходи, направлені на попередження ураження педикульозом, які полягають у дотриманні санітарно-гігієнічного режиму та правил особистої гігієни.
Дітей необхідно з раннього віку навчати гігієнічним навичкам, пояснювати, що таке предмети індивідуального використання і чому не можна давати їх іншим дітям. Також діти повинні розуміти, що необхідно дотримуватися хоча б мінімальної дистанції при спілкуванні та активних іграх з іншими дітьми і не допускати зіткнення головами.
Дівчаток слід привчати до охайних і акуратних зачісок із зібраним волоссям.

Важливо регулярно оглядати волосисту частину голови, щоб вчасно виявити педикульоз. Це особливо актуально для виявлення педикульозу у дітей в організованих колективах.

/Files/images/b2.jpg

Огляд дітей на педикульоз проводиться:

 • в дошкільних навчальних закладах – щоденно;
 • в закладах інтернатного типу – щотижня, а також перед і після кожного відвідування родини;
 • в загальноосвітніх закладах – після кожних канікул та за епідпоказами, вибірково.

Пам’ятайте! Воші можуть поширювати небезпечні інфекційні захворювання. Запобігти виникненню педикульозу дозволить лише дотримання правил особистої гігієни.

Джерело: Відділ Держпродспоживслужби у Новоукраїнському районі


/Files/images/b3.jpg

Препарати для виведення вошей

Як лікувати вошей? Існує безліч медичних засобів від вошей. Проте, перед їх використанням, ми рекомендуємо проконсультуватися з лікарем! Тільки лікар зможе визначити, який засіб вам підійде відповідно до причини виникнення педикульозу.

Класифікувати всі протипедикульозні засоби можна в такий спосіб:

 • спреї проти вошей;
 • шампуні проти вошей;
 • креми проти вошей;
 • концентрати емульсій проти вошей;
 • гребені для вичісування гнид.

За хімічним складом протипедикульозні засоби відрізняються і поділяються на:

 • ті, що містять перметрін (Ніттифор, Хігія, Пермін);
 • ті, що містять диметикон (Хедрінг);
 • ті, що містять бензилбензоат;
 • ті, що містять екстракт живокости польовий (Делацет);
 • ті, що містять екстракт чемериці (Чемерична вода);
 • ті, що містять суміш ефірних олій (Лавінал);
 • комбіновані засоби (Спрегаль, Пара Плюс, Спрей Пакс).

Перметрин, а також піпероніл і малатіон, що входять до складу комбінованих засобів, спричиняє загибель вошей та їх яєць. Креми та лосьйони на основі бензилбензоату ефективні лише проти дорослих особин. Засоби на основі диметикону також призводять до загибелі вошей та гнид, покриваючи їх зовні, через що вони не можуть підтримувати водний баланс і гинуть.

Спосіб застосування:

 1. Придбайте в аптеці один із засобів проти вошей, попередньо проконсультувавшись з лікарем.
 2. Надягніть гумові рукавички та нанесіть склад на волосся.
 3. Змийте засіб теплою водою або шампунем.
 4. Висушіть волосся, вичешіть мертвих вошей та гнид спеціальним щільним гребенем.

Як вивести вошей у домашніх умовах

Як позбутися вошей у домашніх умовах? Існує також безліч популярних народних засобів проти вошей. Отже, як боротися з вошами в домашніх умовах по-старому вам розповість будь-яка бабуся. Зазвичай для цього використовується один із таких засобів: гас, оцет, перекис водню.

 1. Гас є перевіреним народним способом позбавлення від вошей, гнид та личинок. Але його застосування призводить до серйозного пошкодження волосся та опіків шкіри голови.
 2. Столовий оцет. Для цього оцет слід розбавити з водою та нанести готову суміш на голову, а потім змити. Але пам'ятайте, що оцет викликає опіки та часто провокує алергічну реакцію.
 3. Перекис проти вошей. Багато хто знає, що перекис водню згубний для вошей, однак, якщо ви хочете дізнатися як позбутися вошей назавжди в домашніх умовах і одночасно здорового волосся, тоді цей метод для вас.

Джерело: DOC.UA

Кiлькiсть переглядiв: 210